Solaryum Yanığı Nasıl Geçer?

Solaryum Yanığı Nasıl Geçer?
Solaryum yanıklarında birçok yanık probleminde olduğu gibi ilk akla gelen tedavi yöntemi soğuk uygulamadır. Ancak solaryum yanığının verdiği rahatsızlığı önlemek için kullanılabilecek başka birçok etkili yöntem vardır.

eskişehir escort Hatta bazı insanlar soğuk uygulamanın en iyi tedavi yöntemi olmadığı konusunda ısrar ediyor ve buna karşı tavsiyelerde bulunuyorlar. Bununla birlikte, soğuk terapi, güneş yanıkları veya yaralanma veya hastalık nedeniyle kanın deriden sızdığı kesikler gibi belirli durumlarda işe yarayabilir.
Soğuk terapi genellikle etkilenen bölgenin üzerine buz paketleri veya soğutulmuş çarşaflar tutularak bu paketlerin/çarşafların üzerine pansuman yapılarak uygulanır. Solaryum yanıklarının başlı başına tehlikeli olmadığını bilmek önemlidir. Tehlike, özellikle yarada enfeksiyon olasılığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bunun olmaması için uygun tedaviyi takip etmek önemlidir.

Yeni bir solaryum yanığı geçirdiyseniz, tedaviden sonra en az 24 saat boyunca ışıktan ve doğrudan güneş ışığından kaçınmalısınız. Ayrıca, ikincil enfeksiyon riski nedeniyle, etkilenen vücut bölgenizi sarmalı ve yumuşak bir çarşafın (havlu veya yorgan gibi) altına koymalısınız. Etkilenen bölgeye hava girmemesi veya dışarı çıkmaması için alan mümkün olduğunca sıkı sarılmalıdır. Bu, irin etkilenen bölgeden dışarı sızmasını ve kötü bir kokuya neden olmasını önlemek içindir. Sargıyı/sargıyı kirlendiğinde, nemlendiğinde veya ıslandığında (genellikle her gün) değiştirmek de akıllıca olacaktır.

Solaryum yanığı tedavisi, semptomlar azaldıktan sonra en az 2 hafta devam etmelidir. Bu süre yaranın iyice iyileşmesini ve kızarıklığın tamamen geçmesini sağlamak içindir. Yanıklar yaklaşık 2 hafta boyunca hassas olacaktır. Bundan sonra, cilt yavaş yavaş daha az ağrılı hale gelecektir.

Yüzünüzde, başınızda veya boynunuzda solaryum yanığı varsa, soğuk terapi uygulamak için kolay erişilebilir alanlar olduğu için UV radyasyonuna maruz kaldıktan hemen sonra soğuk terapi uygulayabilirsiniz.